National League 1 (1ος όμιλος / 23η αγωνιστική): Ατρόμητη Δάφνη στη Βούλα, “εκτελεστής” Ντακούλιας στο Αιγάλεω

Πλήρη ανατροπή σκηνικού στη μάχη για την 1η θέση επιφύλασσε η 23η αγωνιστική για τον 1ο όμιλο της National League 1.

Η Δάφνη υπερκέρασε το γεγονός ότι έχασε από το 24′ με αποβολές τους Τζιβελέκα, Μιχαλούτσο, Μουστόπουλο, Ανδρέοπουλο, Μέλλιο και τον προπονητή της, Αλέξανδρο Ζαβό, κατορθώνοντας να φύγει από τη Βούλα με την 4η σερί νίκη της επί του Πρωτέα με 77-72!

Με εξαίρεση τη 2η περίοδο, κατά την οποία η Δάφνη ξέφυγε με διψήφια διαφορά (33-46 στο 20′), το ματς στη Βούλα ήταν ισορροπημένο και γεμάτο ένταση, με αποκορύφωμα τη φάση του 24′, όταν απειλήθηκε σύρραξη με το σκορ 49-49 έπειτα από μία κοκορομαχία μεταξύ Ανδρεόπουλου και Παπαγεωργόπουλου. Αν και δεν έγινε κάτι σοβαρό, η Δάφνη πλήρωσε ακριβά αυτή την αψιμαχία, χάνοντας πέντε παίκτες με αποβολές, επειδή έφυγαν από τον πάγκο και μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο.

Το ματς επανάρχισε ύστερα από διακοπή 15 λεπτών, με τη Δάφνη να έχει επτά διαθέσιμους παίκτες! Κι όμως, άντεξε μέχρι τέλους. Οι “κιτρινόμαυροι” δεν άφησαν τον Πρωτέα να πάρει διαφορά μεγαλύτερη των έξι πόντων (60-54 στο 32′) και ανέκτησαν το προβάδισμα στο 37′ με 64-66 και λίγο αργότερα με 67-69 χάρις σε πέντε σερί πόντους του Γιαννίκου. Στο τέλος, βέβαια, “καθάρισε” ο Έξαρχος, ο οποίος ευστόχησε και στις οκτώ βολές που εκτέλεσε στα τελευταία 20,6”.

Σα να μην έφτανε το επικό “διπλό” στη Βούλα, η Δάφνη δέχτηκε και ένα μεγάλο “δώρο” από τον Πανελευσινιακό στο βραδινό ματς της ημέρας, καθώς η ομάδα του Νίκου Βούλγαρη επικράτησε στο -κεκλεισμένων των θυρών- “Σταύρος Βενέτης” του Αιγάλεω με 87-81 στην παράταση, αλλάζοντας άρδην τις ισορροπίες σε κορυφή και 6η θέση. Αυτή ήταν η 1η ήττα έπειτα από 4 συναπτές νίκες για το “Σίτι”, το οποίο αγνοούσε επίσης την ήττα στο γήπεδό του στα τελευταία 7 παιχνίδια.

Σε αντίθεση με ό,τι συμβαίνει συνήθως, αυτή τη φορά το Αιγάλεω ήταν η ομάδα που δέχτηκε την ανατροπή στο 2ο ημίχρονο, κι ενώ είχε προηγηθεί με 25-15 στο 12′ και με 30-16 στο 14′. Οι “σταχυοφόροι” ροκάνισαν τη διαφορά στο τέλος του 1ου ημιχρόνου, ισοφάρισαν το σκορ στο 22′ (37-37) και εν τέλει προσπέρασαν με 69-70 στο 39′ για 1η φορά μετά το 6ο λεπτό (8-9).

Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να πάρουν το ματς στο τέλος του 40λεπτου, αλλά ο ασταμάτητος Κυρίτσης είχε 1/2 βολές στα 13,2” και ο Ντακούλιας ισοφάρισε με λέι-απ στα 4,7”. Στην παράταση ο Ντακούλιας ήταν πάλι αυτός που έβαλε όλα τα μεγάλα σουτ και συγκεκριμένα δύο τρίποντα που έκαναν το σκορ 81-86 με 47” να απομένουν για τη λήξη.

Ένα ακόμα μεγαλύτερο σερί έσπασε στην Καλλιθέα, εκεί όπου ο Έσπερος κατέβαλε το Παλαιό Φάληρο με 83-77 και υποχρέωσε την ομάδα του Θοδωρή Τερζή στην 1η ήττα ήττα έπειτα από 7 συνεχόμενες νίκες. Οι Καλλιθεάτες, από τη μεριά τους, εξασφάλισαν μαθηματικά την… απεμπλοκή τους από τα πλέι άουτ με αυτό το αποτέλεσμα. Οι “κυανόλευκοι” έλεγξαν το παιχνίδι χάρις σε ένα σερί 9-0 στην 3η περίοδο, όταν ξέφυγαν με 64-53 στο 28′. Η διαφορά ανέβηκε μέχρι το +14 στο 4ο δεκάλεπτο (71-57 στο 34′), το Παλαιό Φάληρο πλησίασε στη μία κατοχή με 51” να απομένουν (80-77), στο τέλος όμως οι γηπεδούχοι άντεξαν, με τον Δήμου και τον Ράγκο να “καθαρίζουν” το ματς.

Στα Δύο Αοράκια η Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου πανηγύρισε την 1η νίκη της ύστερα από 5 ήττες στη σειρά, καθώς επιβλήθηκε του ΕΦΑΟΖ με 70-61 και παρέμεινε σε απόσταση ασφαλείας από τα πλέι άουτ. Η ομάδα του Μύρωνα Παπαδάκη ξέφυγε με 25-15 στο 15′, αλλά είδε τον ΕΦΑΟΖ να ισοφαρίζει το σκορ στο 20′ (30-30). Η Αναγέννηση δεν έχασε όμως ποτέ τον έλεγχο. Στο 2ο ημίχρονο ξέφυγε εκ νέου με 43-32 στο 24′ και διατήρησε μέχρι τέλους το προβάδισμα.

Τέλος, ένα σερί 3 ηττών έσπασε η ΑΕΝΚ, η οποία νίκησε τον ΟΦΗ 72-68 και υποχρέωσε τους Κρητικούς στην 1η ήττα έπειτα από 3 διαδοχικές νίκες, φέρνοντας τους πλέον σε δυσκολότερη θέση στην κούρσα για τα πλέι οφ. Μετά το ισορροπημένο 1ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι, ξέφυγαν με 34-21 στο 16′ και ανέβασαν τη διαφορά μέχρι τους 16 πόντους στο 27′ (56-40). Ο ΟΦΗ “επέστρεψε” πάντως, έστω και στα τελευταία λεπτά. Οι Κρητικοί έριξαν τη διαφορά μέχρι τους τέσσερις πόντους με λέι-απ του Παππά στα 44” (70-66), αλλά στο τέλος η ΑΕΝΚ ήταν ψύχραιμη και ο ΟΦΗ πολύ άστοχος, χάνοντας διαδοχικές ευκαιρίες να μειώσει ακόμα περισσότερο.

Tα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής

ΑΕΝΚ – ΟΦΗ 72-68
Εσπερος Καλλιθέας – Παλαιό Φάληρο 83-77
Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου – ΕΦΑΟZ 70-61
Πρωτέας Βούλας – Δάφνη 72-77
Αιγάλεω – Πανελευσινιακός 81-87 (παρ.)
ΑΠΑΣ Νάξου – ΦΕΑ Ν.Φ./Ν.Χ. (10/3, 14:45)

13 ΦΕΑ Ν.Φ./Ν.Χ. 22 20 2 18 1427 1646 -219

* Οι πρώτες 6 ομάδες προκρίνονται στα playoffs, όπου ΔΕΝ μεταφέρονται οι αγώνες της κανονικής περιόδου… Στην 1η φάση διασταυρώνονται 3ος-6ος, 4ος-5ος σε σειρές best of 3, στη 2η 1ος-νικητής 4ος-5ος, 2ος-νικητής 3ος-6ος σε σειρές best of 3 και στην 3η οι νικητές σε σειρά best of 5

* Στην Elite League ανεβαίνουν οι 3 νικητές των playoffs και η ομάδα που θα κερδίσει τον έξτρα όμιλο μεταξύ των 3 ηττημένων από τις σειρές τελικών κάθε ομίλου
* Στα playouts συμμετέχουν οι τελευταίες 4 ομάδες (10ος-13ος, 11ος-12ος) σε σειρές best of 3, με τις ηττημένες των 2 σειρών να υποβιβάζονται στη National League 2

Δεκάλεπτα: 20-12, 37-32, 57-51, 72-72 (κ.α.), 81-87
Αιγάλεω (Σορώτος): Ζαραϊδώνης 10 (1), Τσορμπατζόγλου 4 (1), Τζάιδας 15, Δουρουντούς 5, Ολύμπιος, Κυρίτσης 39 (2), Νικολιδάκης 4, Μαλτέσιος 2, Μιχαήλ 2, Μαυραντζώτου.
Πανελευσινιακός (Βούλγαρης): Νίκου 7 (1), Μανιάς 1, Ντακούλιας 27 (6), Κρασάκης 5, Σταμέλος 9 (3), Παπαφλωράτος 6 (2), Ρεκουνιώτης 9, Μακρής 14, Πρόφκα 5, Μαγιντόμπε 4 (1), Καραΐσκος.

Διαιτητές: Στρέμπας, Καλογριάς, Κούλης Χαρ.
Δεκάλεπτα: 21-25, 36-46, 58-54, 72-77
Πρωτέας Βούλας (Μιχελάκος): Τζόλος 13 (2), Καραμαλέγος Ηλ. 7 (1), Παπαγεωργόπουλος 7, Σταθόπουλος 3 (1), Ξύδας 13 (2), Καραμαλέγκος Ι. 9 (3), Τσιουμπρής 9 (1), Αλμπίγιανιτς 8, Κυριλής 3 (1), Παλαιοχωρίτης.
Δάφνη (Ζαβός-Δροσινός): Γιαννίκος 8 (2), Γιούση 16 (1), Κερασοβίτης 3 (1), Μουστόπουλος 14, Τζιβελέκας 5 (1), Μιχαλούτσος 3, Καλδής 9 (2), Μαραγκόπουλος 6 (2), Έξαρχος 13, Ανδρεόπουλος.

Διαιτητές: Σιδερής, Παπαδόπουλος Χρ., Μπον
Δεκάλεπτα: 21-19, 46-43, 67-55, 83-77
Έσπερος Καλλιθέας (Παπαδόπουλος): Λάζαρης 6, Γκαγκαλούδης 18 (1), Αδαμόπουλος 22 (1), Λιούνης 6, Αγγελόπουλος 16 (2), Κολιός 9 (1), Δήμου 4, Αβάρε, Ράγκος 2, Αλέξης.
Παλαιό Φάληρο (Τερζής): Φιλίππου 13 (3), Σκόρδος 24 (3), Γκάτζο 5 (1), Καλιανιώτης 20, Χατζηκυριακίδης 2, Καπρής, Γεωργιάδης 6, Κοντούδης 5, Δούλης 2, Βασιλειάδης.

Διαιτητές: Μακρόπουλος, Μαρίγλη, Ελ Ανύ
Δεκάλεπτα: 15-13, 44-30, 58-50, 72-68
ΑΕΝΚ (Λαδικός): Χατζηνικόλας 14, Καράμπελας 15 (2), Μανούσος 10, Παπανικολάου 2, Σκορδάς 10 (1), Στασινόπουλος 11, Μιχαλάκης 8 (2), Σκούρτης, Μοίρας 2.
ΟΦΗ (Ράλλης): Παππάς 11 (1), Λιανός 13, Πιλκούδης 15, Μποχωρίδης 9 (1), Κασπίρης 9 (3), Ζαφειρούδης 3 (1), Καψάλης, Πρωτογεράκης 6, Τσερκιτσόγλου, Σταμπουλής 2.

Διαιτητές: Καμήτσος, Μπαβέλας, Παπαδόπουλος Νικ.
Δεκάλεπτα: 15-13, 32-30, 51-46, 70-61
Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου (Παπαδάκης): Βιτσέντιτς 23 (1), Ραζής 12 (1), Σπυριδάκης 2, Βερτούδος 7 (2), Μητρόπαπας 6 (1), Κουρέπης 18, Οικονομόπουλος, Καρλής 2, Μαραγκάκης, Κριθινάκης.
ΕΦΑΟΖ (Κουμπούρας): Οικονόμου 21 (3), Στογιάνοβιτς 7, Μαγκουνής 10 (2), Φίλιππας 3, Μαχαίρας 9, Παπαδημητρίου 9, Σωφρονάς, Καλλιακούδας 2, Χατζής, Πολυμενάκος, Σαραντόπουλος, Ξανθόπουλος.