Euro U16 (4η ημέρα): Ετρεχε με 102 η Λιθουανία

sargiunasΤην πρώτη 100άρα του Ευρωμπάσκετ Παίδων που διοργανώνει στο Κάουνας σημείωσε η… πυραυλοκίνητη Λιθουανία! Η διοργανώτρια διέλυσε την Αγγλία 102-67, σε ένα ματς στο οποίο μάζεψε 20 ριμπάουντ παραπάνω (τα 22 επιθετικά), έβαλε 31 πόντους από τα 26 λάθη των Αγγλων, μοίρασε 24 ασίστ και σούταρε με σχεδόν 50% πίσω από τη γραμμή του τρίποντου (10/21)! Οι Λιθουανοί ήταν πάλι εντυπωσιακοί όταν βρήκαν ρυθμό, κάτι που έγινε στην τρίτη περίοδο, όταν μετέτρεψαν το 43-38 σε 72-52 και ξέφυγαν ακόμα και με 39 πόντους διαφορά στο 36′.

Στο άλλο παιχνίδι του 5ου ομίλου η Ισπανία νίκησε εύκολα τη Γερμανία 76-54 και διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες της Ελλάδας για πρόκριση στους “8” της διοργάνωσης. Η “φούρια ρόχα” δυσκολεύτηκε πάλι στο πρώτο ημίχρονο και ήταν καταιγιστική στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο το επιμέρους σκορ ήταν 45-22! Ο ασταμάτητος Σέρχι Μαρτίνεθ, μαζί με τον αθόρυβο Γκονζάλεθ ήταν οι δύο ηγέτες της Ισπανίας, η οποία κυριάρχησε απόλυτα στο δεύτερο μισό του αγώνα και επί της ουσίας εξασφάλισε τουλάχιστον την τρίτη θέση του 5ου ομίλου.

6ος όμιλος: Ιπτάμενοι Φινλανδοί, ακάθεκτοι Σέρβοι και Μαυροβούνιοι!

Η απίθανη Φινλανδία συνεχίζει τις εκπλήξεις στο Ευρωμπάσκετ Παίδων του Κάουνας! Οι Φινλανδοί νίκησαν την Κροατία 84-75 και όχι μόνο βάζουν πια πλώρη για την οκτάδα του τουρνουά, αλλά έχουν antikainenκιόλας πολύ καλές πιθανότητες να κατακτήσουν ακόμα και την πρώτη θέση στον 6ο όμιλο! Η ομάδα του Άντι Κοσκελάινεν έχασε κατά κράτος τα ριμπάουντ (38-55), σούταρε με χαμηλά ποσοστά (μόλις 37,2% εντός πεδιάς), εντούτοις είχε επί 40 λεπτά το προβάδισμα και προηγήθηκε ακόμα και με 16 πόντους διαφορά! Κι αυτό διότι τιμώρησε τους Κροάτες για τα 23 λάθη που έκαναν, βάζοντας 26 εύκολους πόντους, αριθμοί που έκαναν τη θεμελιώδη διαφορά στην αναμέτρηση.

Αν και μπήκε από το παράθυρο στη δεύτερη φάση, η Σερβία δείχνει ικανή να προχωρήσει ακόμα περισσότερο στο τουρνουά. Το δίδυμο ΜαριάνοβιτςΠετσάρκι αποτέλεσε πάλι την αιχμή του δόρατος για την ομάδα Νέναντ Τρούνιτς, η οποία υποχρέωσε τη Γαλλία στην πρώτη ήττα της με 69-62 και stajcic - marjanovicανακάτεψε με το καλημέρα τον 6ο όμιλο. Οι Σέρβοι πέτυχαν 50 από τους 69 πόντους τους μέσα από τη ρακέτα και προηγούνταν σε όλο το ματς, ωστόσο χρειάστηκαν ένα σερί 9-0 στα τελευταία δύο λεπτά για να φτάσουν στη νίκη.

Άλλη μία ανατροπή, τη δεύτερη συνεχόμενη σε ισάριθμα παιχνίδια, διέπραξε το Μαυροβούνιο, που ανέτρεψε διαφορά 13 πόντων στα τελευταία 10 λεπτά και σόκαρε τη Βοσνία (77-73)! Οι Βόσνιοι ήταν για δεύτερο συνεχόμενο ματς άξιοι της μοίρας τους, καθώς έχασαν τις 15 από τις 26 βολές που επιχείρησαν και δεν έβαλαν καλάθι στα τελευταία τέσσερα λεπτά, ενόσω ο Τίτιτς σημείωνε οκτώ συνεχόμενους πόντους και έδινε στο Μαυροβούνιο τη νίκη.

Θέσεις 9-16: Ανώτεροι οι Ιταλοί

Η Ιταλία ανησύχησε στα τελευταία δύο λεπτά, όταν είδε το Ισραήλ να ροκανίζει μία διαφορά 19 πόντων μέχρι τους έξι χάρη σε ένα σερί 13-0, ωστόσο επικράτησε με 84-73 και πέτυχε την πρώτη νίκη της στο γκρουπ για τις θέσεις 9-16. Οι “ατζούρι” είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ ο Γκουλιέλμο Καρούζο είχε απολογισμό 10 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 κοψίματα!